Grady Sports Awards 2000-2001greenspun.com : LUSENET : Grady Cyberspace Project - Real News : One Thread |
Here are Grady's sports awards for 2000-2001
-- Terry Kearns (atlantaoyster@aol.com), May 22, 2001
School Wide Sports AwardsTyrone Winfrey Award
Ryun MillerJoel Lowe Award
Joseph HirthShorty Doyal Award - $1000 Scholarship
Laura Gibson
Jonathan Moore
Bridgette UkahScholar Athlete Award
Nicole DeMoss
Ryun MillerGrady High School Alumni Letter Jackets
Shmane Collier
Wil Cramer
Katherine Kearns
Sara Kuebbing
Clark Lyles
Ronnie Millen
Jonathon Moore
Joshua Moore
Jesse Orrock
Claire Rosenbaun
-- Terry Kearns (gradyproject@aol.com), May 28, 2001.
CheerleadingCheerleading
Greg Green - MVP
Ebony McCrory - MVP
Whittney Mitchell - Best All Around
Desiree Roberts - 4 Year Service Award
Camille Rakestraw - Most Improved
Clarissa Worthen - Most Dependable Base
Gineekia Welch - Most Dependable Base
Courtney Johnson - Most Dedicated
Stephanie Dingle - Most Cooperative
Chantel Harris - Most Spirited
Ebony McCrory - Coach's Award
Greg Green - Coach's AwardCheerleading - Competitive Squad Award - 4th in Region
Alexandra Daniel
Charity Bailey
Greg Green
Courtney Johnson
Joquita Hill
Ebony McCrory
Whittney Mitchell
Camille Rakestraw
Chantel Harris
Gineekia Welch
Clarissa Worthen
-- Terry Kearns (pthkdym@aol.com), May 29, 2001.
Basketball and FootballBasketball - Girls Varsity
Brooke Fraley - MVP
Emmakate Young - Best Defense
Ashley Anderson - Best Offense
Desiree Roberts - Coach's Award
Bridgett Ukah - Coach's AwardBasketball - Boys Varsity
Cortez Hill - Best All Around
Anthony Moon - Best Rebounder
Anthony Bowman - Most Improved
Brandon Small - Coach's Award
Coby Williams - Coach's AwardFootball Varsity
Ronnie Millen - MVP
Donte White - Best Defensive Lineman
Rex Wright - Best Offensive Lineman
Keith Hernandez - Best Linebacker
Jonathon Moore - Best Running Back
Richard Saturday - Coach's Award
-- Terry Kearns (atlantaoyster@aol.com), May 29, 2001.
Track and GolfGolf
Blair Hurst - MVP
Riley Baxter - Coach's AwardTrack - Boys
Jeremy Bateman - MVP
Jonathon Moore - Best Middle Distance
Andrew Moore - Best in Field Events
Jeremy Bateman - Best Sprinter
Will Cramer - Best Distance
Robert Owens - Most Improved
Andre Pardue - Coach's AwardTrack - Girls Varsity
Ebony McCrory - MVP
Longo Thomas - Best Distance
Rachel Scalf - Best Middle Distance
Kenisha Brown - Best Sprinter
Natasha Martin - Coach's AwardTrack - Girls B-Team
Marquita Duffie - MVP
Tameya Clark - Best Sprinter
Santanna Comer - Coach's Award
-- Terry Kearns (atlantaoyster@aol.com), May 29, 2001.
Softball and BaseballSoftball
Sara Kuebbing - MVP Ashley Adnerson - Best Defense
Molly Reed - Best Offense
Emily Good - Best pitcher
Miranda Brownlee - Coach's AwardBaseball - Varsity Patrick Johnson - MVP
Mike Walker - Best Outfield
Anthony Devingo - Best Infield
Todd Fuller - Best All Around
Anthony London - Most Imrpoved
West Chambless - Coaches AwardBaseball - Junior Varsity
Brian Dumas - JV Cy Young Award
Bobby McClain - Best Defense
Sean Corley - Best Offense
-- Terry Kearns (pthkdym@aol.com), May 26, 2001.
Volleyball and Cross CountryVolleyball
Alegra Chavez-Holzman and Ndola Owou-Hagood - Co-MVP's
Lauren Handell - Most Dedicated
Stephanie Hagan - Most Inspirational
Stephanie Hagan - Most (Highest GPA)Cross Country - Boys
Wil Cramer - Most Valuable
Ryun Miller - Senior Award
Yosef Bekele - First Year AwardCross Country - Girls
Nicole DeMoss - Most Valuable
Katherine Kearns - Senior Award
Camden Janney - First Year Award
-- Terry Kearns (pthkdym@aol.com), May 23, 2001.
Soccer and TennisSoccer - Boys Varsity
Ryun Miller - MVP
Jeremy Senterfitt - Best Defense
Jonathan Holman - Best Offense
Ely Sweet - Coaches AwardSoccer - Girls Varsity
Emmakate Young - MVP
Katherine Kearns - Best Defense
Nicole DeMoss - Best Offense
Camden Janney - Best Midfielder
Claire Rosenbaum - Most Improved
Leigh Auerbach - Coach's Award
Bridgette Ukah - Coach's Whistle Award
Morgan Marshall and Katie Ross Kenzie - Co-captains for 2002**Final state ranking: Number 4
Soccer - Boys Junior Varsity
Jack Giardina - MVP
Julian YAZ - Best Offense
David Perloe - Best Midfielder
Sizwe Gcbashe - Coaches AwardSoccer - Girls Junior Varsity
Kate Handel - MVP
Samantha Hudgins - Best Defense
Rebecca Tolmach - Best Offense
Kallio Hunnicutt-Fergusson - Best Midfield
Lauren Handell - Most Improved
Anna Roberts - Coach's Award
Courtney Johnson - Spirit AwardTennis
Emily Anderson - Bernice Williams AwardTennis - Girls
Christina Louviere - MVP
Sara Kuebbing - Most Improved
Laura Gibson - Coach's AwardTennis - Boys
Armen Nalband - MVP
Sarko Nalband - Most Improved
Winston Douglas - Coach's Award
-- Terry Kearns (atlantaoyster@aol.com), May 22, 2001.